Ak nemáte vlastný kus pôdy, no túžite po domácej zelenine či bylinkách, postačí vám aj balkón či malá lodžia. Práve tu si totiž môžete poľahky vypestovať chutné paradajky, papriky, uhorky, cukety a mnohé ďalšie plody. Staňte sa balkónovými záhradkármi, nie je to vôbec náročné. Chce to len kúsok trpezlivosti a času na pravidelné polievanie vašich rastliniek. Čo všetko si teda môžete vypestovať aj v paneláku?

Bylinky

Čerstvé bylinky jedlu dodávajú nádych originality. Vlastnoručne dopestovaný rozmarín, bazalka, šalvia či mäta prevoňajú váš byt a budú vždy poruke. Zvoľte pre nich črepníky so samozavlažovacím systémom, vďaka ktorému si rastlinky vytiahnu presne toľko vody, koľko potrebujú. Siahnite po substrátoch bohatých na humus, aby ste ich nemuseli dopĺňať hnojivami. Všetky bylinky si musia postupne zvyknúť na slnko a striedanie teplôt, z parapetu ich von preto prenášajte postupne. Otužujte ich, aby sa prispôsobili vonkajším podmienkam.

Paradajky

Šťavnaté paradajky sú milovníčkami slnka. Ak máte balkón na tú správnu stranu, môžete sa smelo pustiť do ich pestovania – je to totiž mimoriadne jednoduché a nenáročné. Základom je vhodná nádoba či veľký kvetináč, debnička alebo hoci aj vedro, ktoré by malo byť aspoň 20 centimetrov hlboké. Na spodok nádoby dajte drenážnu vrstvu. Zaobstarajte si taktiež kvalitný substrát na pestovanie paradajok, ktorý drží vodu a obsahuje aj živiny, ktoré rastlinkám postupne uvoľňuje. Nepoužívajte zem z kvetináčov, v ktorej boli predtým kvety. Pozornosť venujte aj výberu odrody, najpraktickejšie bude, ak siahnete po balkónovej odrode Aztek, Balkon Star, Tiny Tin či Bajaja. Rajčiny dajte von až v polovici mája, aby si mohli užiť teplo a vzduch.

Pozornosť venujte aj polievaniu, je to tak trochu alchýmia – pôda by nemala príliš mokrá, no ani prisuchá. Zalievajte rastlinky odstátou vodou ku koreňom, ideálne vždy ráno. A keď sa vám pod váhou plodov začnú sunúť k zemi, pomôžte im paličkami, ku ktorým ich priviažete.

Papriky

Ak sa vám nechce prechádzať celým procesom od vysievania semien po presádzanie plantičiek, kúpte si rovno hotové planty. Vysaďte ich do nádob hlbokých aspoň 25 centimetrov v rozostupoch okolo 50 centimetrov. Na dno nádoby dajte drenážnu vrstvu z kamienkov či polystyrénu, na ňu položte netkanú fóliu a na vrch nasypte štedrú vrstvu substrátu určeného na pestovanie papriky. Vložte plantu a zalievajte vodou.
Rastlinky majú rady teplo, preto ich dajte na južnú stranu. Odvďačia sa vám za to bohatou úrodou. Pri vhodných podmienkach ich narastie až neuveriteľné množstvo.

Čili papričky

Čili papričky sa môžu stať ozdobou vášho okna. Okrem toho, jediná rastlina dokáže urodiť aj sto plodov, takže vám postačí len zopár kusov na minimálnom priestore. V Tržnici Nivy nájdete také množstvo odrôd, že si medzi tými farbami, chuťami, tvarmi a stupňami pikantnosti nebudete vedieť vybrať. Pozrite si kompletnú ponuku trhovníka Chillihell.
Papričky vypestujete v kvetináčoch, no potrebujú teplo a svetlo. Nájdite miesto, kde budú mať aspoň 6 hodín slnka denne. Ich špecifikom je aj záľuba v striedaní sucha a vlhka, preto ich nepolievajte každý deň. Do substrátu pridajte perlit alebo štrk, čím dosiahnete vyššiu priepustnosť. Okrem polievania si špeciálnu starostlivosť nevyžadujú. Vyšším odrodám neskôr pre väčšiu stabilitu zabezpečte kolík, o ktorý ich priviažte.
Plody dozrievajú v priebehu dvoch až štyroch mesiacov, čím dlhšie ich však necháte na rastline, tým budú pálivejšie.

Uhorky

Uhorka potrebuje teplé a vlhké prostredie. Pre čo najlepšiu úrodu vyberte pre ňu miesto na balkóne tak, aby tam svetlo dopadalo z juhovýchodu alebo z východu. Skúste uhorky pestovať v plastových fľašiach, je to nenáročné a nezaberú toľko miesta ako veľké kvetináče.
Stačí zobrať veľkú fľašu, odrezať z nej vrchnú časť a do tej spodne urobiť niekoľko drenážnych otvorov. Po obvode ju obaľte alobalom čo zamedzí prenikaniu UV žiarenia ku koreňom. Nasypte výsevný substrát takmer po okraj. Ešte pred zasadením namočte semienka na 12 hodín do dvojpercentného roztoku manganistanu draselného, čím ich ošetríte proti plesniam a chorobám. Takéto semienka posaďte do pôdy, zalejte a prikryte druhou časťou fľaše, čím vytvoríte improvizovaný skleník.

Cukety

Ďalšou rastlinou, ktorá miluje veľa vody a ešte viac slnka je cuketa. Ľahučká a delikátna chuť tejto zeleniny vás bude sprevádzať letom a jej pestovanie je celkom jednoduché. Kúpte si na trhu dobre vyzerajúcu sadenicu a zasaďte ju do nádoby, ktorá ma naspodku diery na odtok prebytočnej vody, ako aj veľkorysú drenážnu vrstvu. V jednej nádobe však pestujte len jednu rastlinku. Vyrobte jej aj oporu, po ktorej sa môže ťahať nahor, plody sú totiž ťažké a cuketa pomoc potrebuje. Oberajte už desaťcentimetrové plody, vtedy sú najchutnejšie.